Всеукраїнська акція “16 днів проти насильства”

З 25 листопада до 10 грудня відбувається щорічна Всеукраїнська акція “16 днів проти насильства”.
Метою даної акції є привернення уваги суспільства до проблем подолання насильства у сім’ї, жорстокого поводження з дітьми, протидії торгівлі людьми та захисту прав жінок.
Щороку в цей день у різних країнах по всьому світу розпочинається акція “16 днів проти насильства”. Цей період охоплює такі важливі дати:

  • 25 листопада – Міжнародний день боротьби з насильством щодо жінок;
  • 1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДом;
  • 2 грудня – Міжнародний день боротьби з рабством;
  • 3 грудня – Міжнародний день людей з обмеженими фізичними можливостями;
  • 5 грудня – Міжнародний день волонтера;
  • 6 грудня – Вшанування пам’яті студенток, розстріляних у Монреалі;
  • 9 грудня – Міжнародний день боротьби з корупцією;
  • 10 грудня – Міжнародний день прав людини.
    Законодавством України передбачені заходи з протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі та захисту осіб, які постраждали від такого насильства.
    В Україні прийнято Закон «Про запобігання та протидію домашньому насильству», і з 2019 року домашнє насильство в нашій країні вважається кримінальним злочином.
    Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» визначено основні організаційно-правові засади запобігання та протидії домашньому насильству, а також напрями реалізації державної політики у сфері запобігання та протидії домашньому насильству, які спрямовані на захист прав та інтересів осіб, що постраждали від такого насильства.
    Домашнє насильство – діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім’ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім’єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.
    Види домашнього насильства:
  1. фізичне насильство – форма домашнього насильства, що включає ляпаси, стусани, штовхання, щипання, шмагання, кусання, а також незаконне позбавлення волі, нанесення побоїв, мордування, заподіяння тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості, залишення в небезпеці, ненадання допомоги особі, яка перебуває в небезпечному для життя стані, заподіяння смерті, вчинення інших правопорушень насильницького характеру;
  2. сексуальне насильство – форма домашнього насильства, що включає будь-які діяння сексуального характеру, вчинені стосовно повнолітньої особи без її згоди або стосовно дитини незалежно від її згоди, або в присутності дитини, примушування до акту сексуального характеру з третьою особою, а також інші правопорушення проти статевої свободи чи статевої недоторканості особи, у тому числі вчинені стосовно дитини або в її присутності;
  3. психологічне насильство – форма домашнього насильства, що включає словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров’ю особи;
  4. економічне насильство – форма домашнього насильства, що включає умисне позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна, коштів чи документів або можливості користуватися ними, залишення без догляду чи піклування, перешкоджання в отриманні необхідних послуг з лікування чи реабілітації, заборону працювати, примушування до праці, заборону навчатися та інші правопорушення економічного характеру;
    Куди звертатись по допомогу у разі домашнього насильства?
  • Правоохоронні органи (Національна поліція) – 102.
  • Медичні установи – 103.
  • Національна «гаряча лінія» 116123 або 0 800 500 335 (цілодобово та безкоштовно в межах України).
  • Національна дитяча «гаряча лінія» 0 800 500 22 (зі стаціонарного) або 116111 (з мобільного) з12:00 до 16:00.
  • Служба у справах дітей Одеської обласної адміністрації – (048) 728-37-95
  • Одеський обласний центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді – (048) 728-33-77
    Якщо Ви стали свідком домашнього насильства або жорстокого поводження стосовно дитини – негайно повідомляйте вищезазначені органи та служби!